Se fotos fra aktiviteter på foreningens Facebook-side
2023
Ekskursion til Ordrupgaaard,Vilhelm Lundstrøm
Ekskursion tilLouisiana, Det kolde øje
Ekskursion tilCopenhagen Contemporary (CC)
Ekskursion til Statens Museum for Kunst (SMK), Carl Bloch
Ekskursion til Ordrupgaaard, Jesper Christiansen
Ekskursion tilHelsingborg Dunkers Kulturhus og Sofiero
Male-/tegneaftner med Tom Therkildsen
Skulptur-kursus (ler) med Karin Lorentzen
Croquis-aften
Sommerhøjskole med Bjørn Kirk - kontraster
Filmaften -Biografisk drama om Cezanne og Zola
3 dages hyggetur til Dronningmølle
2022
Ekskursion til Kastrupgaard - Pia Andersen
Ekskursion til Statens Museum for Kunst - Highlights
Ekskursion til Nivågaard - Wilhelm Marstrand
Ekskursion til Arken, Else Alfast
Ekskursion til Gadegalleriet i NV og Nørrebro Bibliotek
Ekskursion til Sorø Kunstmuseum
Male/tegneaftener med Tom Therkildsen
Croquis-aftener
Rakukursus med Ebbe Dam Nielsen
Modeler med mormor
Mal med morfar
Tekstil- og filteweekend
Sommerhøjskole med Bjørn Kirk - Lys og mørke i malerkunst
Kursus i portrættegning/maling i akryl med Pia Fonnesbech
Kunstfilm - Mr. Turner
Kunstfilm - Vincent Van Gogh
Temaaften - glasering
Temaaften - kunst i naturen
Temaaften - Wilhelm Marstrand
Temaaften - Nikoline Werdelin
3 dages hyggetur til Dronningmølle
2021
Ekskursion til Køge Kunstrute
Ekskursion til Holmegaard Værk - Jim Lyngvild
Ekskursion til Statens Museum for Kunst - Efter stilheden - Kunstens kvinder tager ordet
Ekskursion til Louisiana - Pia Arke, Jens Adolf Jerichau, Mika Rottenberg
Male/tegneaftener med Tom Therkildsen
Rakukursus med Ebbe Dam Nielsen
Akvarelkursus med Karen Borch
Bronzekursus med Stiig Kalsing
Mal med morfar
Temaaften - Henning Andersen fortæller om Mika Rottenberg og Jens Adolf Jerichau
Åbent værksted
3 dages hyggetur til Dronningmølle
Lange rejser | Korte rejser | |
1997 | ROM og Scala | |
1999 | Paris | |
2001 | Amsterdam | |
2002 | Oslo | |
2003 | Sct. Petersborg | |
2004 | Berlin | |
2005 | Barcelona | |
2007 | London | |
2008 | Oslo | |
2009 | Firenze og Rom | |
2010 | Skåne | |
2011 | Madrid og Bilbao | |
2012 | Hamburg | |
2013 | Wien | |
2014 | Sverige | |
2015 | Paris | |
2016 | Jylland | |
2017 | Amsterdam | |
2018 | Stokholm | |
2019 | Nordjylland | |
2022 | OSLO og Bergen | |
2023 | Østjylland | |
2023
Kunstmaler Tom Therkildsen og jernskulptør Søren Bækkel
2022
Kunstmaler Bjørn Kirk og keramiker Ginette Wien
Medlemmernes egen Kunstudstilling
2021
Udstillinger aflyst pga corona
2020
Udstilling aflyst pga corona
Medlemmernes egen Kunstudstilling
2019
5 tegnere fra Tegnerforbundet sammen med Peter Kamsbergs stenskulpturer
Karen Borch, maleri
Ingrid Møller, maleri, akvarel
Steen Jespersen, keramik
2018
QQ Textilkunst og Vibeke Novkovic
Medlemmernes egen Kunstudstilling
2017
Lilly Lund Hjorhøy, maleri
Ib Erling Pedersen, skulptur
Medlemmernes egen Kunstudstilling
2016
Medlemmernes egen Kunstudstilling
Mette Møller Bovin, maleri
Nils Hyberst Kjeldsen, keramik
2015
Henrik Schurmann, foto
Tillie Burden, glas
Steen Drabik, pap, papir mv.
Ella Moltke, keramik
http://sn.dk/Egedal/Kunst-af-pap-og-papir/artikel/525379
2014
Bjarne Rihave, maleri og keramik
Kirsten Ørgaard, maleri
Jubilæums-udstillinger: Medlemmernes egen Udstilling, Børne-kunstudstilling, udstilling med kunstnergruppen Heart
2013
Frank og Gerda Buchgraitz, maleri
Stine Bidstrup, glas
2012
Birthe Damgaard, tekstil
Steen Vraasø, akvarel
Erik Smed, skulptur
Svend Kindt-Larsen, maleri
Steen og Stiig Kalsing, skulptur
2011
Bjørn Kirk, maleri
Peter Hesk Møller, skulptur
2010
Adi Holzer
Gry Hvidberg, tekstil, knipling, m.v.
Susanne Wermer Boge, akvarel
2009
Kirsten Richter, tøjdesign
Tina Rosenberg, maleri
2008
Vivian Just, Henriette Fynbo
Reidar Kolbrek
2007
Kunst i Egedal med bl.a.
Allan Hytholm, Vagn Scharling, Søren Poulsen, Eina Berg, Karin Röh, Vagn E. Hansen, Eina Berg, Karen Hansen
2006
Niels Jansson, Sverige, maleri
Erik smed, skulptur
Hans Christian Rylander
2005
Hans Christensen, Vivian Tonsgaard, maleri
Pernille Lykkegaard, akvarel
Erling Riisgaard, skulptur
2004
Kai E. Christensen ”Vedbækmaleren”
Tine Mortunach, keramik
Birgitte Gyrd, maleri og Dorrit Worm, skulptur
2003
Billeder fra Shetlandsøerne
Peter Biehl, Frank Hein, Pia Knudsen, tegninger/malerier
Nina Møller Kristensen, lertøj
2002
Birte Claire, maleri
Erik Smed, skulptur
Grønlandsk kunst i dag
Anne Birthe Hove, Kirstat Lund, Ina Rosing, Linda Riber Sørensen og Jørgen Petersen
2001
Leif Kath, grafiske tryk
Jun-Ichi Inoue, skulptur
Ingeborg Krüger, tekstil
2000
Nulle Qigaard, tekstil
Ib Spang Olsen, tegning
Bodil Kaalund
1999
Borgernes egen Kunstudstilling
Herman Stilling
1998
Ib Spang Olsen i Ledøje
1997
”Temperatur” – Ny nordisk kunst i Ledøje
1996
Swanerne og Malergården
1995
Anita Houvenaeghel i Ledøje
Borgernes egen Kunstudstilling
1992
Borgernes egen Kunstudstilling